Tinkavimo technologijos

Tinkavimo darbai

Statinių konstrukcijų plytų mūro, betoniniai, metaliniai, mediniai paviršiai tinkuojami siekiant suteikti reikiamą dekoratyvinę išvaizdą, pagerinti konstrukcijų šiluminę, garso izoliaciją, padidinti jų atsparumą ugniai, drėgmei ir pan. Tinkas būna paprastasis, specialusis ir dekoratyvinis, o pagal, kokybę -paprastas, pagerintas ir aukštos kokybės.
Paprastąjį tinką sudaro paruošiamasis ir išlyginamasis sluoksniai.

Dengiamasis sluoksnis

Dengiamasis sluoksnis padaromas užtrinant. Tokio tinko storis – ne didesnis kaip 12 mm., jis dažomas, arba klijuojamas apmušalais.
Specialusis tinkas suteikia patalpų paviršiams reikalingų apsauginių (hidroizoliacinių, akustinių, šilumą izoliuojančių, priešradiacinių) savybių.
Dekoratyviniu tinku dailinami pastatų fasadai, visuomeninių pastatų vestibiuliai, salės, laiptinės ir kt. Tokio tinko sluoksnio storis 10-20 mm. Kai tinko storis didesnis kaip 10 mm, jis klojamas keliais (paruošiamaisiais, išlyginamaisiais ir dengiamaisiais) sluoksniais.
Prastos kokybės dviejų sluoksnių tinku tinkuojami rūsiai, pagalbinės visuomeninių bei gamybinių pastatų patalpos. Tinko storis iki 12 mm.
Pagerintos kokybės tinku tinkuojamos gyvenamųjų namų bei visuomeninių pastatų (mokyklų, ligoninių ir kt.) patalpos. Tinko paruošiamojo, išlyginamojo ir dengiamojo sluoksnių storis 15-25 mm.

Tinko paruošimas

Labai geros kokybės tinku tinkuojamos teatrų, viešbučių, klubų ir kitokių unikalių pastatų patalpos, prizminiai, sferiniai, cilindriniai paviršiai, pastatų fasadai. Tokios kokybės tinkas susideda iš paruošiamojo, dviejų išlyginamųjų ir dengiamojo sluoksnių. Tinko storis 20-25 mm.
Tinkuojami paviršiai turi būti paruošti, nes nuo to priklauso tinko sluoksnio su jais sukibimas. Nuo plytų mūro ir betono paviršių turi būti nuvalytas purvas ir dulkės. Kai plytų mūro siūlės yra nevisiškai užpildytos, tinko skiedinys, jas užpildydamas, gerai sulimpa su mūru. Jeigu plytų mūro siūlės yra užpildytos ir plytų paviršius lygus, jį reikia sušiurkštinti.
Metaliniai paviršiai turi būti padengti metalinės vielos tinkleliu, mediniai paviršiai aplakami tinkbalanėmis arba metaliniu tinkleliu.
Dekoratyviniam akmens skaldos tinkui, imituojančiam granitą, marmurą ar kitokias medžiagas, pagrindas ruošiamas taip pat, kaip ir paprastam. Paruoštas pagrindas gerai sudrėkinamas ir po valandos vienu ar per du kartus krečiamas SI arba SII grupės mišiniais. Ką tik užkrėsto ir išlyginto skiedinio sluoksnis, kad su juo geriau suliptų dengiamasis dekoratyvinis sluoksnis, išraižomas banguotomis 5 mm gylio vagutėmis per 20-30 mm viena nuo kitos. Po 2-3 valandų išraižytas išlyginamasis sluoksnis sudrėkinamas. Išlyginamasis sluoksnis drėkinamas 5-7 dienas po 3-5 kartus per dieną.Ant taip paruošto išlyginamojo sluoksnio taip pat dažniausiai per du kartus krečiamas akmens skaldos tinko sluoksnis. Pirmiausia užtaškomas labai slankus skiedinio mišinys, o po 1-2 valandų tepamas antrasis dengiamasis sluoksnis ir labai kruopščiai išlyginamas. Dengiamojo sluoksnio sudėtyje yra didelė reikiamos granuliometrijos akmens skaldos koncentracija.
Tinkas 5-7 paras kelis kartus per dieną drėkinamas ir saugojamas nuo tiesioginių saulės spindulių. Po to tinkas ėsdinamas 3-5% koncentracijos druskos rūgšties tirpalu ir apsaugomas hidrofobizuojahčia, permatoma, bespalve, atsparia atmosferos poveikiams danga.
Terazito tinkas spalva ir faktūra panašus į smiltainį ar tufą, blizga, nes į mišinį įmaišoma žėručio. Terazitinio tinko rišamoji medžiaga yra kalkės ir baltasis cementas, užpildas – marmuro skalda ir kvarcinis smėlis.
Tinkuojant ant paruošto paviršiaus pirmiausia užkrečiamas labai plastiškas terazito mišinys – paruošiamasis sluoksnis. Jam sukietėjus, per 2-3 kartus krečiamas išlyginamasis sluoksnis, paskiausiai – dengiamasis. Skiediniui šiek tiek sukietėjus (maždaug po 3-6 valandų) tinko sluoksnis skutamas skutikliais, plieniniais šepečiais. Skutant terazito nubyra apie 25% ir gaunama gruoblėta dekoratyvi tinko faktūra.
Terazitinis tinkas, priklausomai nuo pridėto į skiedinį pigmento, gali būti baltos, gelsvos, rausvos, žalios ir kitokių spalvų.
Tinkavimo darbams naudojami SI (rišamoji medžiaga – kalkės), SII (cementas ir kalkės ar kita rišamoji medžiaga), SIU (rišamoji medžiaga – cementas) ir SIV (gipsas ir kitos rišamosios medžiagos) skiedinių grupių mišiniai (LST 1346:1997 [5.11]).

Tinkavimo darbams skiediniai gaminami statybvietėje arba naudojami prekiniai sausieji, nevisiškai paruoštieji ir slapieji mišiniai. Sausieji ir nevisiškai paruoštieji mišiniai prieš naudojimą sumaišomi su reikiamu kiekiu vandens, o, jei reikia, koreguojami pridedant cemento, priedų ar reikiamos granuliometrijos užpildų.
Tinkuojant mechanizuotu būdu naudojami skiediniai, kurių mišinio konsistencijos markė Sk1 (kūgio įsmigimo gylis – iki 5 cm..), išlyginamojo sluoksnio -Sk2 (kūgio įsmigimo gylis 5-10 cm), dengiamojo sluoksnio – Sk3 (kūgio įsmigimo gylis daugiau kaip 10 cm).
Skiedinio stiprio gniuždant markės (S), atsparumo šalčiui markės (F), kitos savybės, mišinių medžiagos, sudėtys parenkamos pagal projektą arba įmonių rekomendacijas suderinus su užsakovu.
Sukietėjęs ir išdžiūvęs tinkas turi būti prilipęs prie pagrindo, jo paviršiaus stiprumas, nuokrypiai ir lygumas turi atitikti virš tinko vykdomų tolimesnių darbų (glaistymo, dažymo, plytelių klijavimo, faktūrinių dangų įrengimo ir kt.) reikalavimus.
Tinkuojamų paviršių galimų nuokrypių schema pateikta 11 pav.

Tinkuojamų paviršių galimų nuokrypių schema:
1. Paviršių nuokrypis pridėtos 2 metrų liniuotės ruože 2 mm;
2. Vieno metro tinkuotų paviršių nuokrypis nuo vertikalės ir horizontalės:
– paprasto tinko 3 mm;
– pagerinto tinko 2 mm;
– aukštos kokybės tinko 1 mm.
3. Langų, durų angokraščių, piliastrų, stulpų vieno metro paviršiaus nuokrypiai nuo vertikalės ir horizontalės:
– paprasto tinko 4 mm;
– pagerinto tinko 2 mm;
– aukštos kokybės tinko 1 mm.
Kreivalinijinio paviršiaus nuokrypiai:
– paprasto tinko 10 mm;
– pagerinto tinko 7 mm;
– aukštos kokybės tinko. 5 mm.
4. Angokraščių pločio nuokrypis nuo projektinio:
– paprasto tinko 5 mm;
– pagerinto tinko 3 mm;
– aukštos kokybės tinko 2 mm.
Vidaus patalpoms bei išorės paviršiams tinkuoti naudojamos naujos įvairių firmų siūlomos medžiagos. Tokiomis medžiagomis paviršiai apdailinami, suderinus su užsakovu ir projekto autoriais, pagal įmonių – gamintojų rekomendacijas.
Tinkavimas Klaipėda